
Bursztyn, czyli żywica kopalna drzew iglastych, towarzyszy człowiekowi od pradziejów. Obróbka bursztynu w celu stworzenia biżuterii w obecnych czasach jest dużo prostsza, niż kiedyś, dzięki zastosowaniu precyzyjnych narzędzi jubilerskich, które pozwalają stworzyć przepiękne ozdoby. Dzisiaj przedstawiamy kilka informacji na temat tego surowca.
Ciekawostka pierwsza – prawdziwy bursztyn nie tonie w słonej wodzie
Bursztyn jest używany do wytwarzania różnego rodzaju biżuterii. Na rynku można zakupić zarówno wisiorki, bransoletki, kolczyki, jak i pierścionki oraz sygnety z oszlifowanym, wypolerowanym bursztynem.
Na świecie znanych jest ponad 60 odmian bursztynu, z których aż 90% pochodzi z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Bursztyn znaleźć można nad polskim morzem, zwłaszcza po sztormie lub przypływie. Polski bursztyn zwykle przyjmuje złote i żółte odcienie. To jednak nie jedyne barwy, w jakich występuje. Spotykany jest również bursztyn w odcieniach niebieskiego, zielonego, mlecznobiałego, czerwonego bądź czarnego. Jak zyskać pewność, że przedmioty wykonane zostały z prawdziwego bursztynu? Naturalny bursztyn nie tonie w kontakcie ze słoną morską wodą. Wrzucony do słodkiej wody opadnie na dno. Drugi test polega na podpaleniu wyrobu z bursztynu lub surowego fragmentu. Pod wpływem temperatury bursztyn zacznie dymić i płonąć, wydzielając przyjemny zapach.
Ciekawostka druga – bursztyn to naturalny jonizator i oczyszczacz powietrza
Domowe sprzęty elektryczne oraz elektroniczne przyczyniają się do pogorszenia stanu powietrza. Dzieje się tak na skutek emitowanego przez nie pola magnetycznego. Naładowane jonami dodatnimi przestrzeń może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego też wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne. Wyroby bursztynowe oraz surowe bryłki pozytywnie wpływają na jonizację atmosfery. Emitowane przez bursztyn jony ujemne zwiększają przepływ tlenu do mózgu i krwi, poprawia to zdolność koncentracji i samopoczucie. Równowaga jonowa w organizmie pomaga uwalniać serotoninę, która umożliwia prawidłową pracę układu nerwowego. Im więcej jonów ujemnych jest wokół nas, tym powietrze jest zdrowsze, co przekłada się na lepsze samopoczucie.
Biżuteria z bursztynu zalecana jest ponadto dla małych dzieci. Jony ujemne wpływają na pracę tarczycy oraz poprawiają zdolności regeneracyjne organizmu. To naturalny, łagodny i bezpieczny środek wspomagający walkę z bólem i stanami zapalnymi. Na takie działanie żywicy ma wpływ zawarty w niej kwas bursztynowy. Uwalniany do krwiobiegu pod wpływem ciepła skóry, przyspiesza gojenie się dziąseł w okresie ząbkowania i reguluje pracę gruczołów ślinowych. Biżuteria wykonana z niego wycisza i relaksuje, ułatwia zasypianie i wspomaga dobry sen. Jest on polecany również dla osób z problemami z tarczycą. Jony ujemne wpływają na pracę tarczycy oraz poprawiają zdolności regeneracyjne organizmu. Znane są także zdrowotne nalewki bursztynowe, które najłatwiej jest nabyć w nadmorskich kurortach.
Ciekawostka trzecia – amulety z jantaru
Bursztyn był totemem chroniącym przed złem i urokami. Od wieków używano go do odczyniania uroków i ochrony przed „złym okiem”. Według dawnych wierzeń noszenie amuletu z jantaru mogło ustrzec przed porażką, a także przynieść szczęście. Do dziś wiele osób uważa, że pozytywnie wpływa on na ich psychikę i siły twórcze.
Jak widać, to nie tylko ciekawa forma skamieniałej żywicy, ale również cenny prezent, który pasuje kobietom i mężczyznom w każdym wieku, a zawarty w nim kwas bursztynowy może pomóc zachować zdrowie.