Kategorie
Tagi
Kalendarz
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Jak stosuje się zabawki sensoryczne w terapii autyzmu?

Jak stosuje się zabawki sensoryczne w terapii autyzmu?

Autyzm definiuje się jako zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu, a jego początki sięgają wczesnego dzieciństwa. Indywidualne objawy tego zaburzenia mogą być różne, ale często charakteryzują się trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych i komunikowaniu się z innymi, a także pewną sztywnością zachowania oraz przywiązaniem do powtarzalnych schematów. Dzieci ze spektrum autyzmu mają również często zaburzenia sensoryczne, to znaczy zbyt mocno lub zbyt słabo odczuwają pewne wrażenia zmysłowe. Dlatego wymagają odpowiednich treningów, w których mogą pomóc właśnie zabawki sensoryczne.

Czym są zabawki sensoryczne?

Tego rodzaju zabawki są wykonane z materiałów odpowiednich dla dzieci i przetestowanych pod kątem bezpieczeństwa, a poza tym mają pozytywnie wpływać na rozwój malucha. Ich zadaniem jest stymulowanie różnych zmysłów, dlatego mogą mieć dziwne kształty i faktury, a nawet wydawać dźwięki. Na przykład jeśli chcemy trenować zmysł dotyku u dziecka, to możemy wybrać gniotki i miękkie pluszaki do ściskania, miękkie książeczki z wystającymi elementami, piankowe klocki, a także specjalne maty uszyte z wykorzystaniem wielu różnych tkanin. Natomiast do stymulowania zmysłu wzroku służą książeczki w kontrastowych kolorach czy duże piankowe puzzle o wyrazistych barwach. Takie zabawki sensoryczne przydadzą się każdemu maluchowi, ale poleca się je szczególnie w terapii dzieci autystycznych, ponieważ pomagają w odpowiedniej stymulacji zmysłów.

Dlaczego zabawki sensoryczne są tak ważne dla maluchów ze spektrum autyzmu?

Zauważono, że dzieci ze spektrum autyzmu bardzo często mają problemy z przetwarzaniem sensorycznym. Ich układ nerwowy może być nadwrażliwy na niektóre bodźce zmysłowe lub zbyt mało wrażliwy na inne. Dlatego w terapii takich maluchów dużą rolę mogą odgrywać zabawki sensoryczne, które pobudzają zmysły na wielu płaszczyznach. Dzięki nim dziecko nie tylko się bawi, ale także stymuluje działanie swoich zmysłów. Oczywiście potrzebne jest dostosowanie takich zabawek do wieku malucha i jego indywidualnych deficytów sensorycznych, a następnie wybranie takich, które ćwiczą odpowiednie obszary. Mogą być to zabawki oddziałujące na wzrok, słuch, dotyk czy inne zmysły, dzięki nim dziecko uczy się okazywania emocji i ćwiczy umiejętności przydatne do nawiązywania lepszego kontaktu z otoczeniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl