Kategorie
Tagi
Kalendarz
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Jak zabawki sensoryczne wspomagają rozwój dzieci?

Jak zabawki sensoryczne wspomagają rozwój dzieci?

Zabawki sensoryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej pobudzać do rozwoju zmysły małego dziecka, przyczyniając się do właściwej integracji sensorycznej, a więc lepszego funkcjonowania w otaczającym świecie. Dla młodego organizmu ma to duże znaczenie, ponieważ jego zmysły dopiero się rozwijają. Jakie zabawki wspomagają integrację sensoryczną? 

Pojęcie „integracji sensorycznej” oznacza proces właściwego organizowania bodźców zmysłowych przez mózg. Receptory poszczególnych zmysłów odbierają wrażenia i przekazują informacje do mózgu, gdzie następuje ich rozpoznanie, segregacja i interpretacja. Mózg uczy się poprzez nowe doświadczenia i wypracowuje optymalne reakcje adaptacyjne (na przykład odruch cofania po dotknięciu gorącego przedmiotu). Rozwój integracji sensorycznej zaczyna się w życiu płodowym i trwa do około 7. roku życia. Ten właśnie okres jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. 

Jakie zabawki sensoryczne wybrać? 

Zabawki sensoryczne to specjalny rodzaj zabawek, które szczególnie mocno pobudzając mózg dziecka poprzez oddziaływanie na zmysł wzroku, słuchu i dotyku, wspierają integrację sensoryczną. Mają one intensywne kolory i ciekawą fakturę, wydają dźwięki. Muszą być one wykonane z materiałów bezpiecznych, wysokiej jakości, wyposażone w atesty i certyfikaty. Powinny też być dostosowane do wieku dziecka. 

Zabawki sensorycznie zwykle nie są skomplikowanymi urządzeniami. Mogą to być kolorowe gryzaki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, często wyposażone w wypustki o różnych kształtach. Oprócz pobudzenia zmysłów wpływają one kojąco na stan emocjonalny dziecka, zmniejszają poziom lęku. Pozytywnie oddziałują na dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Termofor z pestek wiśni to przedmiot, który oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji pobudza zmysły, w tym zmysł równowagi. Ma on bowiem postać woreczka, który w ramach ćwiczeń można nosić na głowie. Inne przykłady zabawek sensorycznych to metkowce, klocki, puzzle, ciastolina

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl