
Atrakcyjność bursztynu sprawia, że jest on niezwykle lubianym i cenionym kamieniem. Z tego powodu bursztynowe wyroby można kupić niemal wszędzie – u jubilerów, w sklepach internetowych, ale też na jarmarkach i różnego rodzaju kramach, zwłaszcza tych oferujących pamiątki znad morza. Najczęściej te piękne kamienie są oferowane w formie naszyjników lub korali, choć można spotkać także większe okazy zawieszone na rzemieniu, lince jubilerskiej lub oprawione w metal. Niesłabnące zafascynowanie doprowadziło jednak do tego, że bursztyny często bywają podrabiane, i to na tyle dobrze, że nawet fachowcy na pierwszy rzut oka miewają problemy z odróżnieniem oryginału od falsyfikatu. Na szczęście, choć jest to trudne, to nie całkowicie niemożliwe.
Jakie domowe sposoby pomagają w sprawdzeniu autentyczności bursztynu?
- Dotyk – falsyfikaty przypominają w dotyku plastik lub szkło, przez co są zimne i sporo ważą. Tymczasem autentyczny bursztyn jest lekki i ciepły.
- Zapach – jeśli mocno potrzemy bursztyn o fragment ubrania, kamień zacznie wydzielać charakterystyczną, przyjemną woń naturalnej żywicy.
- Właściwości elektrostatyczne – za sprawą potarcia bursztynu o naturalny materiał potrafi on także przyciągać drobinki kurzu lub małe fragmenty podartego papieru.
- Fluorescencja – bursztyn ma właściwości fluorescencyjne, dlatego pod wpływem promieniowania UV potrafi świecić żółtawym lub białoniebieskim światłem.
- Metoda solankowa – prawdziwe kamienie unoszą się na powierzchni słonej wody, natomiast żywice oraz syntetyki zwykle opadają na dno.
- Podpalenie – bursztyn pali się jasnym, kopcącym, intensywnym płomieniem, wydzielając przy tym charakterystyczny zapach.
- Wbicie rozgrzanej igły – gorącą igłę można wbić w bursztyn i z łatwością z niego wyjąć, jednak w przypadku plastiku przylepi się ona do wnętrza.
Certyfikat jako gwarancja autentyczności bursztynu
O ile domowe sposoby są warte rozważenia przy sprawdzaniu kamieni znalezionych nad brzegiem morza, tak w przypadku biżuterii bursztynowej mogą okazać się zbyt inwazyjne, doprowadzając do uszkodzenia pięknego naszyjnika lub bransoletki. Istnieją również specjalne urządzenia – tzw. spektrometry – które za pomocą promieniowania podczerwonego potrafią bez uszczerbku dla bursztynu sprawdzić jego autentyczność. Nie wszędzie jednak wykonuje się tego typu badania, a koszt ich zlecenia często przekracza cenę samej ozdoby. Z tego powodu najpewniejszą metodą pozostaje kupowanie certyfikowanej biżuterii bursztynowej ze sprawdzonych źródeł takich jak sklep internetowy MamiLove. To najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nie tylko oszczędzamy w ten sposób czas i pieniądze, ale zyskujemy też gwarancję, że do produkcji użyto prawdziwego, szlachetnego bursztynu bałtyckiego.