Kategorie
Tagi
Kalendarz
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Jak sprawdzić autentyczność bursztynu?

Jak sprawdzić autentyczność bursztynu?

Atrakcyjność bursztynu sprawia, że jest on niezwykle lubianym i cenionym kamieniem. Z tego powodu bursztynowe wyroby można kupić niemal wszędzie – u jubilerów, w sklepach internetowych, ale też na jarmarkach i różnego rodzaju kramach, zwłaszcza tych oferujących pamiątki znad morza. Najczęściej te piękne kamienie są oferowane w formie naszyjników lub korali, choć można spotkać także większe okazy zawieszone na rzemieniu, lince jubilerskiej lub oprawione w metal. Niesłabnące zafascynowanie doprowadziło jednak do tego, że bursztyny często bywają podrabiane, i to na tyle dobrze, że nawet fachowcy na pierwszy rzut oka miewają problemy z odróżnieniem oryginału od falsyfikatu. Na szczęście, choć jest to trudne, to nie całkowicie niemożliwe.

Jakie domowe sposoby pomagają w sprawdzeniu autentyczności bursztynu?

  • Dotyk – falsyfikaty przypominają w dotyku plastik lub szkło, przez co są zimne i sporo ważą. Tymczasem autentyczny bursztyn jest lekki i ciepły.
  • Zapach – jeśli mocno potrzemy bursztyn o fragment ubrania, kamień zacznie wydzielać charakterystyczną, przyjemną woń naturalnej żywicy.
  • Właściwości elektrostatyczne – za sprawą potarcia bursztynu o naturalny materiał potrafi on także przyciągać drobinki kurzu lub małe fragmenty podartego papieru.
  • Fluorescencja – bursztyn ma właściwości fluorescencyjne, dlatego pod wpływem promieniowania UV potrafi świecić żółtawym lub białoniebieskim światłem.
  • Metoda solankowa – prawdziwe kamienie unoszą się na powierzchni słonej wody, natomiast żywice oraz syntetyki zwykle opadają na dno.
  • Podpalenie – bursztyn pali się jasnym, kopcącym, intensywnym płomieniem, wydzielając przy tym charakterystyczny zapach.
  • Wbicie rozgrzanej igły – gorącą igłę można wbić w bursztyn i z łatwością z niego wyjąć, jednak w przypadku plastiku przylepi się ona do wnętrza.

Certyfikat jako gwarancja autentyczności bursztynu

O ile domowe sposoby są warte rozważenia przy sprawdzaniu kamieni znalezionych nad brzegiem morza, tak w przypadku biżuterii bursztynowej mogą okazać się zbyt inwazyjne, doprowadzając do uszkodzenia pięknego naszyjnika lub bransoletki. Istnieją również specjalne urządzenia – tzw. spektrometry – które za pomocą promieniowania podczerwonego potrafią bez uszczerbku dla bursztynu sprawdzić jego autentyczność. Nie wszędzie jednak wykonuje się tego typu badania, a koszt ich zlecenia często przekracza cenę samej ozdoby. Z tego powodu najpewniejszą metodą pozostaje kupowanie certyfikowanej biżuterii bursztynowej ze sprawdzonych źródeł takich jak sklep internetowy MamiLove. To najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nie tylko oszczędzamy w ten sposób czas i pieniądze, ale zyskujemy też gwarancję, że do produkcji użyto prawdziwego, szlachetnego bursztynu bałtyckiego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl